Wymiana opon letnich na zimowe – jak się za to zabrać?

0
873
Wymiana opon letnich na zimowe

Wymiana opon letnich na zimowe to istotne zadanie, stojące przed każdym kierowcą w naszym kraju. Co prawda, nie wszyscy decydują się na zmianę ogumienia, jednak – jak wskazują specjaliści – większość kierowców podporządkowuje się temu zaleceniu. Jego znaczenie jest niezwykle istotne, gdyż opony zimowe w znacznym stopniu wpływają na komfort prowadzenia pojazdu w trudnych warunkach atmosferycznych. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu specjalnego rodzaju bieżnika oraz gumy wzbogaconej o specjalne składniki. Zapraszamy do lektury, w której trakcie podpowiemy, na czym polega wymiana opon na zimowe, jak dobrać te właściwe oraz dlaczego warto zmieniać ogumienie samochodu.

Opony zimowe – warto czy nie warto?

Wymiana opon na zimowe to słuszna decyzja. Opony te wykazują zdecydowanie większy poziom przyczepności do podłoża niż ich letnie odpowiedniki. Ponadto lepiej radzą sobie z utrzymaniem stabilnej jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Ma to szczególne znaczenie właśnie zimą, gdy opady atmosferyczne – grad, śnieg, deszcz – zalegają na ulicach, znacząco zmieniając warunki jazdy.

Opony zimowe wyposażone są w specjalny rodzaj bieżnikowania, odmienny od tego stosowanego w oponach letnich. Bieżnik zimowy jest ukształtowany w taki sposób, by zwiększał możliwości odprowadzania wody spod powierzchni opony. Dzięki temu, poruszając się na śliskiej i mokrej nawierzchni, opona zachowuje większą przyczepność.

Kolejnym atutem opon zimowych jest obecność specjalnych składników wśród materiałów, z których została wykonana. Przede wszystkim, są to gumy o dużej elastyczności oraz o podwyższonym poziomie krzemionki. Dzięki temu nawet w bardzo niskich temperaturach opona nie sztywnieje, a bieżnik może pełnić swoje funkcje odprowadzające.

Opona zimowa – na co zwrócić uwagę?

Oceniając jakość danej opony zimowej, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jej stan oraz wiek. Warto przyglądnąć się żłobieniom bieżnikowym, które – zgodnie z przepisami – powinny być głębokie na przynajmniej 4 milimetry. W oponach zużytych bieżnik może być płytszy. Jeśli chcemy upewnić się co do wieku danej opony, należy odczytać pierwsze cztery cyfry umieszczone na jej boku. Pierwsze dwie oznaczają tydzień, w którym dana opona powstała, a kolejne dwie – rok. Przykładowo – jeśli cyfry te wynoszą: 2215, oznacza to, że dana opona została wyprodukowana w dwudziestym drugim tygodniu 2015 roku.

Przydatność gumy ocenia się na okres 5-6 lat. Po ich upływie guma traci swoje właściwości, czego pierwsze symptomy widoczne są zwykle w strukturze bieżnika. Jeśli dana opona jest starsza niż 6 lat, to wówczas nie powinna być użytkowana.

Gdzie kupować opony zimowe?

Osobom poszukującym sprawdzonych i zaufanych dostawców opon zimowych, polecamy zapoznać się z ofertą Tire Expert, dostępną pod adresem tireexpert.pl. Znajdziemy w niej między innymi tanie opony zimowe Kleber R17, wyjątkowo skuteczne w odprowadzaniu nadmiaru wody i śniegu spod powierzchni kół. Wykonane zostały ze specjalnej mieszanki elastycznych gum, gwarantujących wysoki poziom odporności na poślizgi.

Z oferty Tire Expert korzystają zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy oraz pracownicy firm spedycyjnych, transportowych, czy służb drogowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ