Wokół wypożyczania samochodów narosło w naszym społeczeństwie niemało opinii. Od narzekania na dodatkowe opłaty za sprzątanie, doszukiwanie się rzekomych usterek, aż po doliczanie opłat za zbyt niski poziom paliwa. Nie wszystkie z tych głosów są bezpodstawne, dlatego podpowiadamy jak dbać o wypożyczony samochód, by uniknąć problemów przy jego oddawaniu.
Paliwo – zgodnie z polityką firmy
Odbierając swój świeżo wypożyczony samochód, warto dopytać o politykę firmy dotyczącą paliwa. Niektóre wypożyczalnie przyjęły politykę, że bierzesz auto z pełnym bakiem i zwracasz z pełnym. Inne z połową zbiornika, a jeszcze inne na rezerwie. Nie ma to większego znaczenia, o ile wiesz, jaka jest polityka wypożyczalni, z której wypożyczyłeś samochód i się do niej zastosujesz. W razie zwrotu samochodu ze zbyt małą ilością benzyny (lub Diesla) sporo dopłacisz – nie tylko za brakujące paliwo (po mocno zauważonych cenach), ale również za samą usługę tankowania.
Porządek – istotny, jeśli nie chcesz dopłaca
Odbierając samochód z wypożyczalni, z pewnością zauważasz, że jest on wysprzątany i czyściutki. Czy taki musi być przy zwrocie? Nie. Po każdym kliencie większość wypożyczalni i tak obligatoryjnie je sprząta (odkurza, myje, przeciera kurze), więc można powiedzieć, że jest to usługa wliczona w cenę wynajmu samochodu. Jednak jeśli oddasz mocno wybrudzony samochód, z zabłoconą tapicerką, który będzie wymagał ponadprzeciętnego doczyszczania, to musisz spodziewać się słonych opłat. Jeśli więc Twój samochód podczas użytkowania uległ znacznemu zabrudzeniu, lepiej będzie, jeśli posprzątasz go przed oddaniem lub oddasz do myjni – zaoszczędzisz w ten sposób sporo pieniędzy.
Rysy, uszkodzenia i wgniecenia
Tu można naciąć się na naprawdę duże wydatki. Naprawy blacharsko-lakiernicze są bardzo drogie, a jeśli oddasz zarysowany samochód, nikt nie będzie szukał oszczędności – zapłacisz za fachową naprawę. Z tego względu najlepszym zabezpieczeniem przed słonymi opłatami jest dodatkowe ubezpieczenie pokrywające tego typu szkody. Nie kosztuje przesadnie, a pozwoli ochronić się przed idącymi w tysiące złotych wydatkami i przed stresem związanym z całą procedurą. Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na wykup ubezpieczenia, czy nie – warto delikatnie obchodzić się z wypożyczonym samochodem – parkować z dala od innych, unikać szarżowania i nie podjeżdżać zbyt blisko krawężników.
To tylko kilka sposobów na to, by wynajem samochodu Warszawa zakończył się sukcesem, a nie nieplanowanymi wydatkami i użeraniem się z wypożyczalniami. W miarę doświadczenia z pewnością nabędziesz nowych nawyków pomagających dbać o pożyczone auto.