Filtry samochodowe

0
1622
Filtry samochodowe

Każdy nowoczesny samochód, niezależnie, czy jest to auto osobowe czy ciężarowe, posiada wiele różnorodnych systemów pracujących dzięki płynom technicznym oraz powietrza. Zarówno płyny, jak i powietrze wymaga oczyszczania w celu zapewnienia bezawaryjnej pracy wszystkich systemów samochodu.

W zależności od przeznaczenia wyróżnić można następujące rodzaje filtrów:

  1. Filtry powietrza. Dane filtry oczyszczają powietrze zasysane do komór spalania przez kolektor dolotowy. Element filtrujący w danym filtrze to plisowana włóknina lub syntetyczny papier. W starszych samochodach wyposażonych w zapłon gaźnikowy wykorzystywane są filtry powietrza w kształcie pierścienia. Nowoczesne samochody z elektronicznymi systemami zapłonowymi posiadają płaskie panele filtrujące. Obydwa rodzaje filtrów to części eksploatacyjne, które należy wymienić po każdokrotnym przejechaniu 7 000 – 15 000 kilometrów, w zależności od warunków jezdnych samochodu. W samochodach tuningowych oraz wyścigowych wykorzystywane są filtry stożkowe, tak zwane filtry zerowego oporu.
  2. Filtry oleju. Prawidłowa praca silnika oraz integralność jego głównych podzespołów, takich jak tłoki, zawory, ściany cylindra, trzpień zaworu oraz inne, zależy bezpośrednio od właściwości czyszczących filtra oleju. Filtry usuwają z oleju zanieczyszczenia i produkty zużycia. Zazwyczaj dane filtry instalowane są na spodzie silnika. Są one wymieniane wraz z olejem silnikowym po każdokrotnym przejechaniu 8 000 – 12 000 kilometrów.
  3. Filtry paliwa. Oczyszczają one paliwo przed jego dostaniem do komór spalania. Zazwyczaj w samochodzie znajdują się 2 filtry: filtr wstępny zamontowany jest na pompie paliwowej, a filtr drobnego filtrowania zainstalowany jest z kolei w przewodzie paliwowym.
  4. Filtry kabinowe. Ich główną funkcją jest oczyszczenie zasysanego do wnętrza kabiny powietrza z pyłu, pyłków kwiatowych, nieprzyjemnego zapachu, liści oraz owadów. Dane filtry także wykonane są z plisowanej włókniny. Za najbardziej wydajne uważane są filtry węglowe, które zawierają cząsteczki aktywnego węgla.

Kolejnym rodzajem filtrów samochodowych są filtry cząstek stałych. Są one wykorzystywane w nowoczesnych samochodach wyposażonych w silniki Diesla. Filtry usuwają sadzę z gazów spalinowych oraz instalowane są w układzie wydechowym. W sklepie internetowym Rexbo.pl znajdziesz filtr do swojego modelu samochodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ