Foteliki samochodowe dla dzieci – jak wybrać dopasowany produkt?

0
1146

W polskim prawie drogowym wyraźnie jest napisane, że kierowca zobligowany jest przewozić dziecko w foteliku samochodowym. Foteliki samochodowe to bardzo ważne zagadnienie w kontekście bezpiecznego przewozu dzieci w samochodzie. Dzięki dobrze wybranemu artykułowi można być pewnym, że ryzyko zagrożenia zdrowia i życia jest niezagrożone. Wybór fotelika samochodowego nie jest tak prosty i warto pamiętać o paru aspektach. Kiedy już kupimy klasowy produkt, to po prostu nie trzeba będzie martwić się o bezpieczeństwo latorośli. Oczywiście sam fotelik do samochodu to nie wszystko. Trzeba go zamontować w solidny sposób.

Fotelik samochodowy i jego prawidłowy montaż

Jak wcześniej wspomniałem, nawet najlepszy fotelik przy złym montażu nie pomoże w razie wystąpienia zagrożenia. Estymuje się, że ponad połowa kierowców przewozi dzieci w niewłaściwy sposób, co może skutkować poważnymi obrażeniami w wyniku zdarzeń drogowych, stłuczek czy wypadków. Jest to absolutnie kluczowa kwestia. Nie każdy samochód ma przystosowane siedzenie i pasy do bezproblemowego montażu. Pasy muszą być odpowiednio napięte i realnie chronić fotelik przed zbędnymi ruchami i szarpnięciami. Czasami producent dorzuca instrukcję, w której zawarte są porady dotyczące alternatywnych sposobów mocowania.

Eksperci doradzają, by fotelik umieszczać na środku tylnej kanapy. Wtedy dziecko jest oddalone od obu drzwi i w razie wypadku jest najmniej narażone na urazy. Co więcej – jest przecież fotelik jest zabezpieczony pasami bezpieczeństwa lub innym systemem mocującym. Pamiętajmy, by podczas jazdy pod żadnym pozorem nie wyjmować malucha z fotelika. Nawet jeśli chce jeść, czy jest niezadowolony – wtedy zjedźmy spokojnie na pobocze i wyjmujemy pociechę z siedziska.

Kategorie wagowe i homologacja

Podstawowym i popularnym rozdziałem produktów fotelikowych jest podzielenie fotelików ze względu na wagę dziecka. Występuje pięć głównych kategorii wagowych – trzy dla niemowląt i dwie dla dzieci. Kiedy widzimy oznaczenie “fotelik samochodowy 9-36”, to wiemy, że może w nim podróżować dziecko o wadze od 9 do 36 kilogramów. Oznacza to, że taki fotelik może służyć dziecku od wczesnych lat niemowlęcych aż do osiągnięcia wagi 36 kilogramów. Podstawowe kategorie są tylko pomocnicze, bo tak naprawdę wszystko zależy od danego producenta – co innego zaproponuje firma Romer, a co innego przedsiębiorstwo Jane Quartz. Kupując fotelik, musimy wiedzieć, ile waży nasza pociecha. Co więcej, nie każdy typ siedziska nadaje się dla niemowląt! Takie produkty mają specjalne oznaczenia (i zabezpieczenia przed kołysaniem głowy).

Wymagania techniczne, homologacje i gwiazdki

W Europie obowiązują pewne wymagania techniczne i do nich muszą stosować się wytwórcy fotelików. Stąd wszystkie używane w Polsce produkty muszą mieć homologację ECE, czyli europejski certyfikat bezpieczeństwa. Homologacja nie oznacza, że fotelik jest dobrej jakości, bo są to wymagania minimalne! Bardziej miarodajne w wypadku testu samej wytrzymałości i jakości materiałów są crash-testy. Im więcej gwiazdek ma produkt, tym lepiej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ