Leasing konsumencki. Kiedy warto?

0
1503
Leasing konsumencki. Kiedy warto?

Leasing jest dostępny nie tylko dla firm, ale też do osób prywatnych. Co warto wiedzieć o leasingu konsumenckim? Kiedy wybrać tę formę finansowania?

Leasing zwykle kojarzymy z ofertami adresowanymi do firm. Tymczasem by skorzystać z tej formy finansowania nie trzeba być przedsiębiorcą. Na rynku dostępne są także oferty leasingu konsumenckiego, kierowanego do osób prywatnych. Dotyczą one najróżniejszych przedmiotów – na przykład komputerów lub sprzętu RTV – ale najczęściej w ten sposób finansujemy zakup auta. Co jednak warto wiedzieć o tej opcji? Czym różni się od kredytu? Czy leasing konsumencki jest korzystny?

Na czym polega leasing konsumencki?

Specyfika leasingu konsumenckiego jest podobna do tego dla firm. Najważniejszą różnicą jest fakt, że z oferty mogą skorzystać osoby nieposiadające działalności gospodarczej. Umowa leasingu konsumenckiego jest podpisywana na okres od roku do siedmiu lat. W jej ramach klient może korzystać z auta lub innego przedmiotu przez określony czas, a następnie zwrócić go lub wykupić. W ratę leasingu może być wliczone ubezpieczenie, ale klient ma prawo wyboru innego towarzystwa. W takim wypadku leasingodawca musi jednak zaakceptować daną ofertę.

Leasing konsumencki a kredyt na auto

Porównania leasingu konsumenckiego i kredytu nasuwają się same. Obie formy finansowania dzielą jednak pewne różnice. Pierwsza – na korzyść leasingu – to mniejsza ilość formalności i niższe wymagania. Druga to fakt, że zaciągając kredyt, stajemy się właścicielami samochodu, zaś biorąc go w leasing, będziemy mogli nabyć go dopiero po zakończeniu umowy. Oznacza to, że spłacając kredyt, możemy dowolnie zmieniać auto, zaś w przypadku leasingu nie będzie to możliwe.

Czy leasing konsumencki się opłaca?

To, czy bardziej opłacalnym wyjściem będzie leasing, czy kredyt, zależy od wielu zmiennych – między innymi poszczególnych kosztów danego kredytu czy okresu trwania umowy. Korzystniejsze są kredyty samochodowe, zaś gotówkowe na pewno będą droższe niż leasing. W wyborze między kredytem a leasingiem pomogą poradniki takie jak ten dostępny na https://paniala.pl/wiedza/leasing-konsumencki/. Dowiemy się z nich na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty i kiedy wybrać tę formę finansowania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ