Zużycie opon – kwestia bezpieczeństwa

0
7441
Zużycie opon - kwestia bezpieczeństwa

Od jakości opon zależy bezpieczeństwo i komfort jazdy. Nieprawidłowe użytkowanie opon lub jeżdżenie na zużytych może mieć negatywny wpływ na panowanie nad pojazdem oraz drogę hamowania, zwłaszcza na mokrej nawierzchni.

Profilaktyka, czyli jak dbać o opony

Podobnie jak wszystko, opony posłużą nam dłużej i lepiej, jeśli o nie odpowiednio zadbamy. Kierowca, który troszczy się o swoje opony, przede wszystkim zwraca uwagę na ciśnienie powietrza w nich. Zbyt niskie nie tylko im nie służy, ale może również mieć bardzo niebezpieczne skutki – wydłużona droga hamowania, ograniczenie sterowności samochodu. Z drugiej strony, ciśnienie w oponach nie powinno być zbyt duże, to grozi pogorszeniem przyczepności pojazdu, dlatego to bardzo ważne, by regularnie je sprawdzać.
Warto kontrolować też wyważenie kół, nieprawidłowe znacznie przyspiesza zużycie opon. Powinno się wyważać koła za każdym razem, kiedy opona jest zdejmowana z felgi.

Kiedy opona jest zużyta?

Na to że opona jest zużyta mogą wskazywać różne czynniki. Pierwszym i podstawowym jest głębokość bieżnika. Wystarczy zwrócić uwagę na wskaźnik TWI (Tread Wear Indicator), zaznaczony na obwodzie opony.
Inną ważną przesłanką do zmiany opony jest jej znaczne mechaniczne uszkodzenie, na przykład przebicie w trakcie jazdy. Może się też zdarzyć, że opona jest fabrycznie uszkodzona.
Trzeba także pamiętać o wieku opony. Przyjmuje się, że powinno wymieniać się je co pięć lat. Opona użytkowana zbyt długo może stać się sparciała.

Rodzaje zużycia opon

Starcie bieżnika nie zawsze wygląda tak samo, nie musi być równomierne.
Jeśli najbardziej starte są krawędzie, a na środku opony nie widać śladów zużycia to znaczy, że użytkownik pojazdu za rzadko pompował koła.
Innymi rodzajami zużycia opon może być też wyząbkowanie bieżnika lub wytarcie jego zewnętrznych sektorów.
Jeśli bieżnik ma mniej niż 1,6 mm, bezwzględnie wyklucza to oponę z dalszego użytku.

Przyczepność

Zużycie bieżnika ma niewątpliwy wpływ na właściwości trakcyjne opony, a im lepsze właściwości trakcyjne, tym lepsza przyczepność. Jeśli więc zależy nam na dobrej przyczepności auta, powinniśmy dbać o stan opon.

Pora na zmianę!

Opony należy bezwzględnie zmienić, kiedy od ich poprzedniej wymiany minęło już 5 lat oraz w przypadku gdy opona została przecięta, guma jest rozerwana albo się odkleja, gdy stalowe elementy opony uległy znacznej korozji, a także, gdy sugeruje to wskaźnik TWI. Jeśli poszukujemy nowych opon najlepiej zrobimy odwiedzając sklep internetowy noweopony.pl. Jeżeli nie wiemy, jaki produkt powinniśmy wybrać do swojego samochodu sklep oferuje fachową pomoc w tym zakresie.
Pamiętajmy, że zużyte opony należy oddać do recyclingu.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ